کاهش بارندگی در برزیل به‌‌‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده قهوه جهانی، زمینه رشد بهای این محصول در بازارهای دنیا ظرف یک‌سال اخیر را فراهم کرد؛ در این شرایط، تورم جهانی در بخش موادغذایی نیز مزید بر علت شد تا قهوه به رکوردهای تاریخی جدید در سال ۲۰۲۲ برسد. البته در شرایط کنونی، بهای قهوه نسبت به رکورد تاریخی آن در سال‌جاری، حدود ۷‌درصد کمتر است؛ اما خشکسالی در برزیل می‌‌‌تواند از رشد بیشتر بهای آن حمایت کند. به گزارش «اکوایران»، قهوه در بازارهای جهانی در تلاش برای بازپس‌‌‌گیری رکورد قیمتی خود در بازار جهانی است که در فوریه سال‌جاری میلادی برای آن به ثبت رسید. براساس داده‌‌‌های ثبت‌شده از سوی tradingeconomics در روز دوم سپتامبر هر پوند قهوه عربیکا در معاملات آتی بورس نیویورک با نرخ ۳۷/ ۲دلار مورد معامله قرار گرفت که این رقم از رکورد تاریخی این محصول که در فوریه ۲۰۲۲ برای آن به ثبت رسیده بود، تنها ۵/ ۷‌درصد کمتر است.

خشکسالی؛ حامی رشد بهای قهوه

تغییرات آب‌‌‌وهوایی و خشکسالی در برزیل، کاشت و برداشت قهوه در این کشور را تحت‌الشعاع قرار داده و باعث شده است تا از میزان تولید آن کاسته شود. این موضوع در شرایطی که محصولات کشاورزی در میانه صعود قیمت جهانی قرار دارند، از رشد بهای قهوه حمایت کرده است. در روز دوم سپتامبر هر پوند قهوه با نرخ ۳۷/ ۲دلار در معاملات آتی بورس نیویورک به فروش رفت که این رقم نسبت به نرخ فروش آن در زمان مشابه سال قبل رشد ۳/ ۲۳درصدی داشت؛ در عین حال این محصول در بازه زمانی یکماهه افزایش ۱۲درصدی را به ثبت رساند. در حالی که کشاورزان برزیلی نگران محصول تازه کشت‌شده خود به دلیل خشکسالی بودند، هواشناسی بارش باران در نواحی مزارع قهوه در برزیل ظرف ۱۰روز آینده را پیش‌بینی کرد. بارش باران پس از کاشت باعث می‌شود تا رطوبت کافی برای حفظ جوانه‌‌‌های دانه‌‌‌های تازه کشت‌شده تامین شود. این خبر امیدوارکننده باعث شد تا روند رو به رشد بهای قهوه در معاملات آتی بورس نیویورک ظرف روزهای اخیر متوقف و حتی معکوس شود؛ به نحوی که بهای هر پوند قهوه که تا ۴۵/ ۲دلار نیز پیش رفته بود، تا ۳۷/ ۲دلار عقب نشست. البته همچنان هر پوند قهوه در معاملات آتی بورس نیویورک با نرخی حدود ۲۰‌درصد بالاتر از کف قیمتی ثبت‌شده برای آن در سال‌جاری که در نیمه ماه ژوئیه رقم خورد، معامله می‌شود.

آب‌‌‌وهوا یار کشاورزان برزیلی نیست

اگرچه برآوردها از بارش باران در برزیل ظرف ۱۰روز آینده خبر می‌دهد؛ اما شرکت مکسار که شرکت فناوری اطلاعات آمریکایی است، هفته گذشته اعلام کرد، شرایط نامساعد جوی برزیل تا پایان سال‌جاری میلادی ادامه خواهد داشت، به این مفهوم که میزان بارندگی‌‌‌ها از حد معمول کمتر خواهد بود. این موضوع با احتمال بروز خشکسالی، تولید قهوه را در این کشور آمریکای جنوبی تهدید و از رشد بهای آن حمایت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.