به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از رویترز، یک منبع وزارت خارجه آمریکا گفت: دولت آمریکا توافق با ایران را بهترین گزینه ممکن می‌داند و بر همکاری برای تحقق و بررسی آثار اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای اصرار دارد.

براساس این گزارش، ایران ۲۵ مرداد (۱۶ آگوست) و آمریکا در دوم شهریور (۲۴ آگوست) نظرات و درخواست ها را درباره پیشنهادات اتحادیه اروپا برای مذاکرات رفع تحریم ها در وین ارسال کرند.

در پی پایان یافتن این دور از مذاکرات، مقامات آمریکایی و اتحادیه اروپا ادعا کردند متن نهایی به همه طرف‌ها ارائه شده که قابل تغییر نخواهد بود و باید یا پذیرفته شود و یا شکست مذاکرات اعلام شود اما این ادعا از سوی وزارت خارجه ایران رد و اعلام شد با توجه به ادامه بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده هنوز مرحله‌ای که از نهایی شدن متن توافق در وین صحبت شود نیست.

گفت‌ وگوها در حالی به مراحل سرنوشت‌ساز رسیده که رسیدن به خط پایان و توافق نهایی معطل تصمیم‌های سیاسی غرب بویژه آمریکا به عنوان طرف نقض کننده توافق سال ۹۴ است.

ایران لازمه رسیدن به توافق را در پایدار بودن رفع تحریم‌ها به نحوی تضمین شده می‌داند و اینکه موضوعی نباید به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران در آینده باقی بماند و به دنبال توافقی است که در آن انتفاع اقتصادی مردم تامین، تجارت خارجی ایران رفع و محدودیت‌های غیرقانونی فروش نفت برداشته شود. به همین دلیل اگر طرف مقابل مطالبات منطقی و الزامات شکل‌گیری یک توافق پایدار و قابل اتکاء را بپذیرد، توافق نهایی حاصل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.