رسول جاویدی

کارشناس بازار سرمایه

افت نماگر‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بورس تهران صرفا مرتبط با ابتدای هفته گذشته نیست و تقریبا چند هفته‌ای می‌شود که شاهد کاهش قیمت سهام شرکت‌ها در تالار شیشه‌ای سعادت‌آباد هستیم، در واقع افت قیمت سهام از اوایل مرداد‌ماه شدت گرفته است.

قیمت سهام یکسری از شرکت‌ها با توجه به کاهشی که صورت گرفت به محدوده جذابی رسیده است. از منظر تکنیکالی نیز بررسی وضعیت برخی از نماد‌‌‌‌‌‌‌‌‌های معاملاتی از بازگشت به سطوح حمایتی خبر می‌دهند. انتشار گزارش شرکت‌ها و بهبود وضعیت فروش شهریور‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ماه در واقع نوید حرکت به سمت پویایی در بازار سهام را می‌دهد. طبیعتا در این بین حمایت‌هایی هم از سوی حقوقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که دارای سهام هستند صورت‌ گرفته‌است. اینکه حقوقی، صندوق تثبیت بوده یا سایر مراجع و به‌دستور مقامات بالادستی حمایت صورت گرفته است؛ در این زمینه نمی‌توان اظهارنظری داشت. تجربه نشان می‌دهد در دوره‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف حمایت‌های متعددی از بازار سرمایه صورت‌گرفته است، اما قیمت سهام به‌خصوص سهام شرکت‌های ارزنده که طی چند وقت گذشته کاهش محسوسی را تجربه کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند، اکنون به سطوح جذابی بازگشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. در یک‌ماه اخیر برخی از نماد‌‌‌‌‌‌‌‌‌های معاملاتی افت ۲۰ تا ۲۵‌درصدی را تجربه کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند، در واقع به لحاظ قیمتی، اکثر سهام به محدوده جذابی رسیده‌‌اند و استقبال معامله‌گران از چنین مواردی یقینا طبیعی ارزیابی می‌شود.

هر چند در‌ماه گذشته انتظار از بهبود بازار کمتر بود اما همزمان با انتشار گزارش‌های ماهانه از سوی شرکت‌ها وضعیت معاملات در بازار سهام رو به بهبود گذاشت. طبیعتا شرکت‌های حقوقی و سهامداران از ارزندگی سهام خود اطلاعات بیشتری داشتند و در این برهه از دادوستد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها خرید بیشتر را در دستور کار خود قرار دادند. بر این اساس نمی‌توان رشد بازار را تحت‌تاثیر عاملی مبنی‌بر پتانسیل بنیادی شرکت‌ها در‌نظر گرفت چراکه صرفا پتانسیل بنیادی اثرگذار نیست، بلکه افت‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اخیری که صورت گرفت به لحاظ ارزندگی، قیمت سهام را به سطوح ارزنده هدایت کرد. این مهم در حقیقت دیگر عامل تشدید خرید از سوی معامله‌گران بوده است. به هر ترتیب قطعی برق نیز گریبانگیر صنایع در فصل تابستان بود اما با توجه به افتی که در قیمت رمزارز‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها صورت گرفت، عملا کاهش برق مصرفی در کشور مشاهده می‌شود و این مهم تا حدودی مانع از قطعی گسترده برق شد. در عین حال بخشی از زیرساخت‌های گازی کشور با مشکلاتی مواجه است. هر از چندگاهی معامله‌گران بازار سرمایه شاهد ایجاد قطعی گاز در صنایع نیز هستند اما با توجه به تجربیات چند سال‌اخیر احتمال می‌رود که در سال‌جاری قطعی گاز کمتری را تجربه کنیم. یکی از دیگر موضوعات حائزاهمیت که نیمه دوم سال‌۱۴۰۱ بازار سهام را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد مرتبط با گزارش بودجه برای سال‌۱۴۰۲ خواهد بود؛ به‌عبارتی این موضوع وزن بیشتری نسبت به وقایع گازی در کشور دارد.

حال گمانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌زنی‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی پیرامون نرخ‌های انرژی از جمله برق یا گاز وجود دارد که احتمالا شاهد تغییرات قیمتی در این زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها باشیم. آن‌طور که به‌نظر می‌رسد چنین مواردی بیشتر مورد‌توجه معامله‌گران فعال در بخش مولد قرار می‌گیرد. فارغ از این موضوع، اینکه آیا ممکن است به‌طور مجدد مذاکرات به حصول توافق منجر شود یا خیر؛ نیز در راس اخبار تاثیر‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذار در بازار سهام طی چند وقت اخیر بوده است. اکنون در معاملات بورس تهران و فرابورس ایران باید تک‌سهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که بازدهی‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خیلی خاصی را برای سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران خود به ارمغان آوردند را کنار گذاشت. حال با ارزیابی کلیت معاملات مشاهده می‌شود که بازار در زمان‌‌‌‌‌‌‌‌‌های متفاوت افت و خیز‌‌‌‌‌‌‌‌‌های متعددی را تجربه کرده است. صعود به‌صورت دوره‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای و نزول از موارد حائزاهمیت در دادوستد‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به‌شمار می‌روند. در کوتاه‌مدت و با پول‌های کم استراتژی اصلی می‌تواند بدین‌گونه تعریف شود که سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران با بازار موج‌سواری کنند. نباید فراموش کرد که شرایط برای پول‌های بزرگ‌تر متفاوت خواهد بود. زمانی‌که احتمال می‌رود نرخ‌های گاز یا برق دستخوش تغییرات شوند، یکی از گزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌تواند شرکت‌های ارائه‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهنده باشد. سهام دیگر شرکت‌ها که ارتباط چندانی به این مورد ندارند نیز می‌توانند مورد‌توجه سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران قرار گیرند؛ به‌عنوان مثال گروه زراعت. در واقع گروه‌هایی که کمتر تحت‌الشعاع چنین مواردی قرار می‌گیرند تا زمان رسیدن به یک ثبات نسبی برای تصمیم‌گیری، می‌توانند گروه‌های مطلوبی برای تزریق نقدینگی از سوی معامله‌گران درنظر گرفته شوند. در باب چشم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انداز معاملاتی نیز باید تصریح کرد؛ بازار سرمایه در نیمه دوم سال ‌وزن قابل‌توجهی به بودجه می‌دهد، اینکه بودجه۱۴۰۲ به چه صورت تهیه می‌شود و انتظاراتی که سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران دارند آیا در آن محقق می‌شود یا خیر، از اهمیت قابل‌ملاحظه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای برای کلیت بازار برخوردار است. درخصوص تعیین و ارزیابی وضعیت بازار تا پایان سال‌جاری و اینکه آیا جریان دادوستد‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها معاملات را به سمت صعود یا نزول حرکت خواهند داد، باید پیش از این مهم، وضعیت ارزش معاملات را بررسی کرد. انتظار می‌رود وضعیت ارزش معاملات در ۶‌ماه دوم سال‌ بهبود یابد، در واقع چنین پارامتری می‌تواند گویای این موضوع باشد که بازار سهام در ‌ماه‌های پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌رو عزمی برای میل به سمت صعود دارد یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.