به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، احسان خاندوزی در جلسه علنی مجلس با اشاره به بررسی عملکرد و خروجی نتایج مربوط به سیاست ها در ۱۶ ماه آغاز به کار دولت گفت: متغیر مهمی که سال ها به عنوان یکی از عوامل تورم و بی ثباتی اقتصادی نام برده می شود، کسری بودجه است که با حمایت مجلس در قانون بودجه و سیاست‌های جدی و سختگیرانه از سمت سازمان برنامه و وزارت اقتصاد اعمال شده است.

وی افزود: ابتدای دی سال گذشته بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه استفاده شده از تنخواه از استقراض بانک مرکزی صورت گرفته بود. اول دی ماه استقراض دولت بابت تنخواه به صفر رسید. برای اولین بار در ایام گذشته، مسئله کسری بودجه و استقراض از مرکزی به کمترین عدد ممکن نزول پیدا کرد.

این عضو کابینه ادامه داد: دولت و وزارت اقتصاد، ۲۷ برابر ۹ ماهه سال قبل فروش اموال و سهام دولتی داشت و با توجه به اراده جدی وزارت اقتصاد و رییس جمهور برای فروش اموال مازاد بانک ها، سال جاری رکورد ۴ سال فروش مجموع مازاد اموال بانک ها و دستگاه های اجرایی را پشت سرخواهیم گذاشت. موضوع شفافیت ابربدهکاران بانکی هم اگر شفاف نشده بود، تسهیلات را از بانک ها دریافت می‌کردند تا پشت صف طلا و ارز ایستاده و قیمت ها را بیش از پیش افزایش دهند.

خاندوزی گفت: افزایش سرمایه بانک های دولتی برای افزایش میزان تسهیلات دهی به مردم در این دولت به سرانجام رسید. چرا که فقط ۱۰ هزار میلیارد تومان برای دو بانک مسکن و کشاورزی در نظر گرفته شد. همچنین اعطای دوبار سود سهام عدالت به بیش از ۵۰ میلیون سهامدار پرداخت شد و تا چند ماه آینده واریز بخش دوم سود سهام عدالت را خواهیم داشت.

وی با اشاره به جهت گیری ها در لایحه بودجه ۱۴۰۱ توسط وزارت اقتصاد و دولت توضیح داد: در چهار دهه اخیر هیچ سالی وجود نداشته دولت نرخ مالیات را کاهش دهد اما در مجموع ۷ درصد کاهش نرخ مالیات برای تولید کنندگان در سال جاری و آینده در نظر گرفته شد.

خاندوزی همچنین در حالی دلار برای اولین بار وارد کانال ۴۰ هزار تومانی شده که وعده داد با تدابیر بانک مرکزی، بازار ارز طی یکی دو ماه آینده، ساماندهی شده و ثبات باز خواهد گشت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.