به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، رضا فاطمی امین در نشست با فعالان اقتصادی استان یزد گفت: وضعیت تولیدی در سطح کلان مناسب است و در 4 ماه سال جاری اکثر محصولات تولیدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

وی افزود: وضعیت صادرات نیز بسیار مطلوب است. صادرات غیرنفتی در سال 1400 نسبت به سال 99 بالغ بر 38 درصد افزایش داشت و فقط 3.5 میلیارد دلار دیگر با عدم اثر نفت در تأمین ارزی فاصله دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: با درخواست‌ها و دغدغه فعالان اقتصادی در زمینه تأمین مواد اولیه در صنایع نساجی و پتروشیمی در صنعت پتروشیمی سرمایه‌ گذاری بسیاری شد اما در بخش‌هایی که ارزش افزوده بیشتری داشتند کمتر سرمایه‌گذاری شد که برای آن راه‌‌حل‌های بلند و کوتاه‌مدت نیاز است. سال گذشته در حوزه فولاد سهمیه‌ بندی بود. زیرا 10 میلیون تن مصرف فولاد بود اما 4 میلیون تن ورق تولید می‌شد که توسط دولت برای این موضوع راهکارهای متنوعی اندیشیده شد.

فاطمی امین عنوان کرد: 104 شهر ایران هیچ صنعت فعالی ندارند و متأسفانه توازن سرمایه‌گذاری در پول و در حوزه جغرافیایی نیست. در شهرهایی که فرصت‌های شغلی بسیار ایجاد شده مثل اشتهارد، اردکان، ساوه، کارگر نیست و شهرهایی وجود دارد که به‌شدت عقب‌مانده و ایجاد حداقل یک صنعت در هر کدام از این 104 شهر در برنامه است.

وی یکی از مهمترین زیرساخت‌های مقابله با قاچاق را اطلاعات دانست و ادامه داد: در حوزه لوازم یدکی خودرو، لوازم خانگی و پوشاک کار ویژه‌ای آغاز شد و اقدام دولت در لوازم یدکی خودرو که 30 درصد آن قاچاقی است با تلاش مردم 130 هزار نوع قطعه یدکی شناسنامه‌دار شد و 230 میلیون قطعه کد رهگیری دریافت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.