به گزارش پایگاه خبری بورس پرس اوپک اعلام کرد: رشد اقتصادی جهان بسیار تحت تأثیر تحولات ناشی از مناقشه روسیه و اوکراین و رویکردهای متفاوت اقتصادهای نوظهور قرار گرفته است. بنابراین میزان رشد اقتصاد جهان در سال میلادی قبل از 3.2 به 2.7 درصد در سال 2023 کاهش می‌یابد.

براساس این گزارش، انتظار می‌رود با توجه به محدودیت در رشد تقاضا، میزان مصرف نفت و مایعات در جهان طی سال جاری و براساس پیش‌بینی‌ آژانس اتمی، میزان رشد تقاضای جهانی نفت برای سال جاری حدود 2.3 و 1.7 میلیون بشکه در روز در سال 2023 افزایش یابد.

میزان تقاضای جهانی نفت در سال جدید حدود 101.6 میلیون بشکه در روز پیش‌بینی‌ شده و به طور کلی کمترین برآورد از قیمت هر بشکه نفت در سال 2023 مربوط به پیش‌بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا و اکسفورد انرژی است که قیمت هر بشکه نفت را حدود ۹۲ تا ۹۳ دلار برآورد کرده‌ اند. همچنین بیشترین برآورد نیز مربوط به گولدمن ساکس با بشکه‌ای ۱۱۰ دلار است.

از این رو اکثر کشورهای بزرگ صادرکننده نفت از جمله عضو اوپک، میانگین قیمت نفت پیشنهادی در بودجه سال 2023 را بین 70 الی 88 دلار به ازای هر بشکه در نظر خواهند گرفت.

متوسط قیمت نفت سنگین ایران طی ماه‌های دسامبر 2021 تا نوامبر 2022 به طور میانگین به کمتر از 80 دلار به ازای هر بشکه رسید.

بنابراین انتظار می‌رود با توجه به تکاپوی روسیه برای جایگزین کردن بازار شرق آسیا به جای بازار اروپا، قراردادهای چین با عربستان و گسترش روابط با سایر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در کنار عدم قطعیت‌های بسیار در بازار جهانی نفت، عدم پای‌بندی غرب به برجام و شدت یافتن تحریم‌ها، ایران در سناریوی واقع‌بینانه (استمرار تحریم‌ها) با فروش روزانه یک میلیون بشکه در روز بتواند به درآمد نفتی حدود 27.3 میلیارد دلار در سال 2023 دست پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.