به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بورس در حالی با تداوم بی اعتمادی ها و ابهامات و احتیاط سرمایه گذاران و درجا زدن شاخص 1.4 میلیون واحدی را تجربه می کند که کارگزاری آبان درباره اوضاع روزهای قبل و بعد اعلام کرد: بازار هفته گذشته با روندی نزولی آغاز کرد و در ادامه شاهد تعادل نسبی شاخص شد و نمادهای کوچکتر هم از میانه هفته مورد توجه بازار قرار گرفتند اما همچنان رکود بازارهای جهانی و ابهام مذاکرات، جذابیت بازار به خصوص در گروه های بزرگ را تحت تاثیر قرار داده است.

در بازارهای جهانی هم با افت دسته جمعی قیمت ها به دلیل وضعیت آمارهای چین و سخنرانی اخیر رئیس فدرال رزرو مبنی بر کنترل تورم همراه بود و وضعیت متلاطمی را سپری می کند و گاهی به تقاضاها واکنش منفی نشان می دهد و گاهی نیز ترس از اختلال در طرف عرضه بر روند قیمت ها چیره می شود. به نظر می رسد وضعیت شکننده اقتصاد جهانی پس از بحران کرونا و حمله روسیه به اکراین همچنان وضعیت اقتصاد را مبهم نگه خواهد داشت.

در بازار ارز هم متاثر از مذاکرات احیای برجام، شکل دیگری گرفته و با پیام طرفین از راه دور به یکدیگر دنبال می شود و همچنان روند مبهمی دارد. محرمانه بودن ماهیت پاسخ ها و ادامه گمانه زنی ها در رابطه با مفاد توافق و اظهارات تکراری و مبهم طرفین، همگی به ابهامات دامن زده و آخرین عکس العمل امریکا نیز چندان مثبت نبود. همین مسئله بازار ارز را در روز تعطیل جمعه تا حدودی با رشد همراه کرد.

به نظر می رسد نزدیکی به نشست شورای حکام و انتخابات کنگره امریکا می تواند روند مذاکرات را کندتر نیز و بازارها را محتاط تر کند. کنترل نرخ ارز با نزدیکی به پایان سال میلادی می تواند در صورت عدم دستیابی به توافق سخت تر از وضعیت فعلی نیز شود.

در بازار سهام نیز گزارش های ماهانه شرکت ها به خصوص نمادهای بزرگ چندان مطلوب نبود و افت فروش دو ماه اخیر تا حدودی رنگ و بوی رکود را به بازارها داده است. بانک مرکزی هم در چند هفته اخیر سعی کرده نرخ بهره را در محدوده های وعده داده شده حفظ کند. هرچند به نظر می رسد احتمال پیشنهاد نرخ های بالاتر از نرخ مصوب در سیستم بانکی وجود خواهد داشت که می تواند تهدیدی برای نظم بانکی باشد.

با این اوصاف به نظر می رسد بازار سهام امروز با توجه به افت اخیر قیمت های جهانی و ابهام مذاکرات، نسبتا پر عرضه باشد و همچنان گروه ها و تک نمادهای کوچکتر شانس بیشتری برای جذب نقدینگی داشته باشند. رشد آرام نرخ نیمایی نیز خبری مطلوب برای بازار محسوب می شود که همچنان بازار به این موضوع بی توجه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.