به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از رویترز، صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش میزان تولید ناخالص داخلی 192 کشور جهان از جمله ایران در سال 2022 را پیش بینی کرد.

براساس این گزارش، انتظار می رود تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید درسال جاری میلادی به حدود 1.6 هزار میلیارد دلار برسد که 150 میلیارد دلار نسبت به سال گذشته افزایش خواهد یافت و به عنوان بیست و یکمین قدرت بزرگ اقتصادی جهان شناخته شود. آن هم درحالی که در معرض شدیدترین تحریم ها قرار دارد ولی از اقتصاد 171 کشور دیگر دنیا بزرگتر است.

لهستان، تایلند، پاکستان، هلند، آرژانتین، آفریقای جنوبی، امارات، سوئیس، بلژیک، سوئد، اتریش، نروژ، پرتغال، یونان، فنلاند و بلاروس نیز از جمله کشورهایی هستند که اقتصاد کوچکتری نسبت به ایران دارند. اقتصاد سوئیس، بلژیک، سوئد، اتریش و ایرلند نزدیک به نصف اقتصاد ایران محاسبه شده است. تولید ناخالص داخلی سوئیس 737، بلژیک 723، سوئد 684، اتریش 599 و ایرلند 666 میلیارد دلار پیش بینی شده است.

حجم اقتصاد فرانسه نیز حدود 2 برابر اقتصاد ایران بوده و تولید ناخالص داخلی آن بر اساس شاخص قدرت خرید ییش از حدود 3.7 هزار میلیارد دلار پیش بینی شده است.

اقتصاد چین با تولید ناخالص داخلی 30.74 هزار میلیارد دلار به عنوان بزرگترین اقتصاد دنیا در سال 2022 معرفی شد. آمریکا با 25.35 هزار میلیارد دلاری در رتبه دوم و هند با حدود 11.66 هزار میلیارد دلار در رتبه سوم و ژاپن، آلمان، روسیه، اندونزی، برزیل، انگلیس، فرانسه، ترکیه، ایتالیا، مکزیک، کره جنوبی، کانادا، اسپانیا، عربستان، تایوان، مصر و استرالیا نیز به ترتیب در رتبه های چهارم تا بیستم قرار دارند.

توالو با تولید ناخالص داخلی 63 میلیون دلاری بر اساس شاخص قدرت خرید به عنوان کوچکترین اقتصاد دنیا شناخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.