سامان منتظری /کارشناس بازار سرمایه

ورود خودرو به بورس کالا در حقیقت باعث حذف رانت می‌‌‌شود بدین ترتیب، سودی که نصیب واسطه‌‌‌گر می‌‌‌شود با بهره‌‌‌گیری از مکانیزم بورس به طور مستقیم وارد کارخانه خواهد شد. به این معنی که از محل فروش کالا در بورس کالا خریدار و فروشنده هر دو سود می‌‌‌کنند. زمانی که خودرو درب کارخانه ۲۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌‌‌شود و در بازار آزاد ۴۰۰ میلیون تومان ارزش‌‌‌گذاری و به فروش می‌‌‌رسد در حقیقت ۲۰۰ میلیون تومان مابه‌التفاوت وارد جیب واسطه‌‌‌گر می‌شود.

این در حالی است که می‌‌‌تواند بخشی از آن وارد شرکت شده و به سودآوری کمک کند و بدین ترتیب با طی شدن چنین فرآیندی سرمایه‌‌‌گذار نیز منفعت کسب کند. تلاش بر این است که خودروهای تارا و ٢٠٧ وارد بورس کالا شوند اما در این مسیر مقاومت‌‌‌هایی نیز صورت گرفت. افرادی که از عدم‌ورود خودرو به بخش شفاف سود می‌‌‌برند در واقع از مخالفان اصلی عرضه در بورس هستند. به نظر می‌‌‌رسد قدرت چندانی در مقابل ورود به بورس ندارند و در نهایت محصولات در بورس عرضه می‌‌‌شوند. پیاده‌‌‌سازی یکسری از سیاست‌‌‌ها باعث قدرتمندی واسطه‌‌‌گران شده است و در حال حاضر نیز مانع‌‌‌تراشی دلالان مانع از تغییر شرایط می‌‌‌شود. مسیر درست و اصولی احترام به سازوکار شفاف بخش مولد و عرضه محصولات در بورس کالای ایران است. زمانی که مدیران عامل کارخانه‌‌‌ها به نحوی انتخاب شوند که نزدیکان این افراد پس از مدتی قدرتمند شوند این مهم در حقیقت از حاکمیت شرکتی حکایت دارد. موضوع، قانون تجارت است. زمانی که حاکمیت شرکتی به این ترتیب شود دیگر نمی‌‌‌توان مقابل سیاست‌‌‌های اشتباه آن ایستاد. باید مبارزه کرد. اکنون نیز سازمان بورس در مرحله مبارزه با افراد واسطه‌‌‌گر است. در شرکت‌‌‌‌هایی که قصد عرضه دارند مدیرانی باید روی کار آیند که برای سرمایه‌‌‌گذار و شرکت دلسوز باشند. اتفاقات اخیر حاصل تفکر مدیرانی است که به فکر منافع خود هستند و نه شرکت و سرمایه‌‌‌گذاران. پیش‌‌‌بینی می‌‌‌‌‌‌شود پس از مدتی شاهد عرضه محصولات خودرویی در بورس کالا باشیم.

اکنون موضوع اینجاست، حاکمیت شرکت‌‌‌ها در اختیار افرادی است که فعالیتی در راستای منافع شرکت ندارند و بیشتر منافع واسطه‌‌‌گر را در نظر می‌‌‌گیرند. چرایی این مهم هم به منافع مدیران از چنین پروسه معیوبی مربوط می‌‌‌شود. سوال اینجاست لغو عرضه تارا و ۲۰۷ برای ایران‌‌‌خودرو چه مزیتی خواهد داشت؟ هیچ مزیتی ندارد. استیضاح وزیر صمت در مجلس رای آورده است. این مهم نشان از رویه غلط صمت بوده. در صورتی که فاطمی‌‌‌امین مسیر درست را در پیش می‌‌‌گرفت، یقینا استیضاح نمی‌‌‌شد. بنابراین وزیر صمت و مدیرعامل ایران‌‌‌خودرو از عدم‌عرضه خودرو در بورس کالا منتفع می‌‌‌شوند. اگر دلسوزی برای صنعت و خودرو وجود دارد باید عرضه صورت بگیرد در غیر این صورت تداوم مقاومت‌‌‌ها دور از ذهن نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.