چرا اتریوم در آینده ی نزدیک نمی تواند از پرچمدار ارزهای دیجیتال (بیت کوین) پیشی بگیرد؟

سالهاست تحلیلگران پیش بینی کرده اند که ارزش بازار اتریوم وضعیت بیت­ کوین را تغییر خواهد داد ، اما داده ها نشان می دهد که این موضوع هنوز در حد یک حدس و گمان است.

پس از افزایش 13 درصدی در دو روز ، ارزش بازار بیت کوین (BTC) از مرز 800 میلیارد دلار گذشت تا به بالاترین ارزش خود در 79 روز گذشته برسد. در همان بازه زمانی ، اتر (ETH) در دو هفته 45 درصد افزایش یافت و سرمایه بازار را 340 میلیارد دلار اعلام کرد.

تاثیرات مثبت هارد فورک لندن بدون شک نقش مهمی در روند صعودی اتریوم ایفا کرده است ، اما برخی از سرمایه گذاران همچنان این سوال را مطرح می کنند که چگونه ارزش اتر در برابر بیت کوین افزایش می یابد. برخی ، از جمله دان مورهد ، مدیرعامل Pantera Capital (یک صندوق سرمایه گذاری آمریکایی است که در زمینه ارزهای رمزنگاری شده تخصص دارد)، انتظار دارند که اتر از بیت کوین به عنوان بزرگترین ارز رمزنگاری شده پیشی بگیرد.

در ادامه سه مورد بررسی خواهد شد:

نیل کشکاری ، رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس اعلام کرد که فدرال رزرو ممکن است کمی بیشتر به برنامه خرید دارایی پایبند باشد و این مساله ممکن است باعث افزایش هیجانات بازار شود.

همچنین به گفته­ ی نیل کشکاری گسترش نوع دلتا و شیوع آن می­ تواند به بازار کار آسیب برساند.

وی معتقد است: دلتا می تواند مردم را از بازگشت به مشاغلی که نیاز به تعامل حضوری دارند منصرف کند و بچه ها را از تحصیل باز دارد.

تمدید کمک­ های مالی در مدت طولانی خطر تورم را افزایش می دهد ، که جذابیت دارایی های کمیاب مانند املاک ، کالاها ، سهام و ارزهای رمزنگاری شده را افزایش می دهد. با این حال این تغییرات کلان اقتصادی باید به یک اندازه بر بیت کوین و اتر تأثیر بگذارد.

2.

مقایسه­ ی برخی شاخص‌های اتریوم و بیت کوین می ­تواند دلیل اختلاف ارزش بازار این دو ارز دیجیتال را مشخص کند. اولین معیاری که باید آن را بررسی کرد، تعداد آدرس‌های فعال است.

همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است ، بیت کوین دارای 6 میلیون آدرس به ارزش 1000 دلار یا بالاتر است و 3.67 میلیون آدرس از سال 2020 ایجاد شده است. در همین حال ، اتر دارای 2.7 میلیون آدرس به ارزش 1000 دلار (کم تر از نصف آدرس های بیت کوین)است. رشد آدرس های فعال نیز کندتر بوده است و 2.4 میلیون از سال 2020 ایجاد شده است.

این معیار (تعداد آدرس های فعال) برای اتر 55 درصد کمتر است و این موضوع دلیل اختلاف ارزش بازار این دو ارز را توجیه می­ کند. با این حال ، این تجزیه و تحلیل شامل میزان سرمایه گذاری مشتریان بزرگ نمی شود. اگرچه روش خوبی برای برآورد این عدد وجود ندارد ، اما بررسی محصولات قابل مبادله با ارزهای رمزنگاری شده می تواند یک روش خوب باشد.

پس از تجمیع داده ها از چندین ابزار قابل معامله در بورس ، نتیجه مشخص است. بیت کوین با 32.3 میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت ، از اتر با 11.7 میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت جلوتر است. صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین گری اسکیل که از سال ۲۰۱۳ آغاز به کار کرد، نقش مهمی در این اختلاف دارد.

لازم به ذکر است که ، اولین محصول قابل معامله با اتر در اکتبر 2017 ، هنگامی که XBT Provider Ether Tracker راه اندازی شد، ارائه شد. این تفاوت (قدیمی ­تر بودن محصولات قابل‌معامله در بورس بیت کوین) تا حدی توضیح می دهد که چرا مجموع دارایی های تحت مدیریت اتر 64درصد کمتر از بیت کوین است.

3.

در نهایت ، باید داده های بازارهای آتی را مقایسه کرد. قراردادهای باز به این دلیل که تعداد کل قراردادهای شرکت کنندگان در بازار را اندازه گیری می کند، بهترین معیار بررسی موقعیت سرمایه گذاران حرفه ای است.

یک سرمایه گذار می تواند 50 میلیون دلار قرارداد آتی را خریداری کرده باشد و چند روز بعد کل موقعیت را بفروشد. این حجم معاملاتی 100 میلیون دلاری نشان­دهنده­ ی سرمایه­ گذار حقیقی در بازار نیست. بنابراین باید نادیده گرفته شود.

معاملات آتی باز بیت کوین در حال حاضر بالغ بر 14.2 میلیارد دلار است که نسبت به اوج 27.7 میلیارد دلاری خود در 13 آوریل کاهش یافته است. صرافی بایننس با 3.4 میلیارد دلار پیشتاز است و پس از آن صرافی FTX با 2.3 میلیارد دلار قرارداد باز در جایگاه دوم قرار دارد.

از سوی دیگر ، قراردادهای آتی باز اتر حدود یک ماه بعد از بیت­ کوین به 10.8 میلیارد دلار رسید و در حال حاضر این شاخص 7.6 میلیارد دلار است. بنابراین ، می­ توان گفت که قراردادهای آتی باز اتر  46 درصد کمتر از بیت کوین است. این تفاوت، اختلاف ارزش بازار  بیت­ کوین و اتریوم را بیشتر توضیح می دهد.

لازم به ذکر است که معیارهای دیگر مانند داده های درون زنجیره ای و درآمد ماینرها را نیز می ­توان برای بررسی تفاوت ارزش دو ارز دیجیتال بررسی کرد. همچنین باید در نظر داشته باشید که بیت­ کوین و اتریوم موارد استفاده متفاوتی دارند. به عنوان مثال ، 54 درصد از عرضه بیت کوین برای بیش از یک سال دست نخورده باقی مانده است.

حقیقتا هر شاخصی دارای نقاط ضعفی است و هیچ شاخصی به طور قطعی برای تعیین اینکه آیا یک ارز رمزنگاری شده بالاتر یا پایین تر از ارزش منصفانه آن است وجود ندارد. با این حال ، سه معیار مورد تجزیه و تحلیل نشان می دهد که پیشی گرفتن اتر از بیت­ کوین در آینده­ ی نزدیک اتفاق نخواهد افتاد.

منبع: cointelegraph.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.