به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مهدی هاشم‌زاده با اشاره به حضور چهار سهامدار عمده هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس شامل صندوق بازنشستگی نفت و سهام عدالت با 26.3 و 24 درصد، ملی صنایع پتروشیمی و تاپیکو با 18.75 و 7.6 درصد به فارس گفت: با این ترکیب، چهار عضو هیات مدیره به صندوق نفت و سهام عدالت و یک عضو به ملی صنایع پتروشیمی رسیده ولی در اصل وزارت نفت از طریق ملی صنایع پتروشیمی و صندوق نفت، هلدینگ خلیج فارس را هدایت می کند.

وی ادامه داد: اخیرا فروش سهام ملی صنایع پتروشیمی از “فارس” به سهام عدالت و از طریق پالایشگاه تهران مطرح شده که در این صورت، سهام عدالت دارای 3 عضو هیات مدیره خواهد شد اما این نهاد هیچ رویکرد توسعه‌ای و نظارتی به صنعت پتروشیمی ندارد و موجب عقب‌ ماندگی صنعت خواهد شد. از سوی دیگر وضعیت شرکت‌های استانی سهام عدالت، آشفته بازار است .

هاشم‌زاده افزود: نباید به بهانه خصوصی‌سازی، هلدینگ خلیج فارس را به وارد مرحله خصولتی‌سازی جدید کرد. این تصمیم منطقی نیست و بیشتر شبیه قمار بوده و تنها نتیجه هم هرج و مرج در توسعه‌ صنعت پتروشیمی است.

براساس این گزارش، “فارس” با ارزش روز بیش از 340 هزار میلیارد تومانی ، بزرگترین شرکت بورس از این لحاظ بشمار می رود و یکی از شرکت های بسیار موثر در روند شاخص است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.