به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، کانون صرافان ایرانیان اعلام کرد: با توجه لزوم آرامش اقتصادی و همچنین آسیب‌های اجتماعی ناشی از تلاطم ارزی و تاثیر آن بر بهداشت روانی جامعه با تمام ظرفیت نسبت به آرامش بخشیدن به بازار ارز با نشست‌های مشترک با بانک مرکزی اقدام و در جهت کنترل نوسانات شدید بازار ارز در راستای سیاست‌های جدید دولت و بانک مرکزی آمادگی دارد.

این کانون هم‌راستا با سیاست‌های جدید بانک مرکزی، علاوه بر کمک به تحقق سیاست‌ها، پیشنهادات اجرایی را در زمینه بهبود شرایط بازار مطرح می کند. در آخرین نشست کانون با مدیران ارشد بانک مرکزی و بازار متشکل ارزی در مهر سال جاری، پیش‌بینی شرایط امروز هشدار داده شد اما متاسفانه هیچ اقدامی در جهت جلوگیری یا استفاده از راهکارها نشد.

۸ پیشنهاد برای برون‌رفت از شرایط موجود

۱.حل فوری مسئله افزایش سرمایه شرکت‌های تضامنی به طریقی که هیچ یک از صرافان دارای مجوز در شرایط فعلی دچار مشکل نشوند. این مهم در دوران مدیریت قبلی بانک مرکزی علی‌رغم هشدارهای متعدد این کانون، کاملا نادیده گرفته و اثرات آن کاملا در نرخ دلار قابل مشاهده است. درحال حاضر بیش از ۵۰ درصد شبکه صرافی در این خصوص دچار مشکل هستند.

۲. استفاده از توان کلیه صرافان و خروج انحصار از دست صرافان خاص و یا صرافی‌های بانکی در خرید و فروش ارز نیمایی. زیرا در شرایط فعلی انحصار خرید و فروش ارز نیمایی در اختیار چند صراف خاص بوده و توزیع و گردش ارز را برای صادرکنندگان و واردکنندگان با مشکلات جدی مواجه کرد.

۳-اصلاح ساختار برنامه بازار نیما بر اساس روش حراج قیمتی برای شفافیت معاملات و جلوگیری از هرگونه توافقات احتمالی غیر شفاف بین خریداران و فروشندگان.

۴- ایجاد حساب مستقل ریالی توسط بانک مرکزی در سامانه نیما برای تهاتر ریالی ارز خریداری شده که متاسفانه بخش زیادی از صادرکنندگان پس از دریافت ریال به تعهدات در زمان اعلام شده در سامانه عمل نکرده و منجر به آسیب جدی به خریداران ارز شد.

۵- امکان ایجاد بازار آتی فروش ارز در بازار متشکل ارزی با استفاده از بخشی از ارز صادرکنندگان بزرگ و خوش‌حساب مثل شرکت‌های فولادی و پتروشیمی برای کشف قیمت و نشانه دهی بازار آتی به جای شبکه‌های غیر رسمی که در بازار غیررسمی فعال و نشانه قیمتی ایجاد می‌کند. تجربه بازار آتی سکه در سال‌های قبل تجربه موفقی بود که بانک مرکزی با آن مخالفت می‌کرد.

۶- امکان ایجاد معاملات توافقی حواله برای صادرکنندگان متوسط و کوچک که ارز را با قیمت‌های رقابتی به مصرف‌کنندگان ارزی متفاوت عرضه کنند. این بخش باید توسط صرافان بخش خصوصی مورد معامله قرار گرفته تا برآیند آن قیمت واقعی ارز باشد.

۷- امکان اجازه فعالیت به صرافان در کشورهای مختلف و جلوگیری از خودتحریمی برای تحویل اسکناس به مسافران، مصرف‌کنندگان و واردکنندگان کوچک و…

۸- امکان استفاده از برنامه های ارزی روز دنیا برای صرافان به منظور انتقال بخشی از ارز مورد نیاز مردم برای مصارف ارزی کوچک که در شرایط فعلی این تقاضای ارز در بازار غیررسمی تامین و منجر به کشف نرخ اشتباه در آن بازار و نشانه دهی به بازارهای رسمی و تلاطم ارزی می‌شد. صرافان با توجه به قانونی شدن دفاتر در خارج از کشور امکان طراحی و استفاده از برنامه های روز دنیا را دارند و این معاملات نیز در سامانه سنا ثبت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.