به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از اویل پرایس، تحلیلگران شرکت خدمات مالی و بانک‌داری یوبی‌اس اعلام کردند: انتظار می‌رود ممنوعیت واردات نفت خام و محصولات نفتی روسیه که از پنجم فوریه آغاز می‌شود، تولید نفت را حداقل یک میلیون بشکه در روز در 2023 کاهش دهد و برای پیدا کردن بازارهای جایگزین با مشکل مواجه شود.

براساس این گزارش، روسیه مسیر صادرات نفت را به آسیا تغییر داده اما تاجران روزبه‌روز با مشکلات بیشتری برای پیدا کردن نفت‌کش‌های بیمه شده جهت حمل نفت تحریم شده‌ مواجه می‌شوند. مسکو از اولین هفته‌ ماه دسامبر حدود 90 درصد از نفت را به آسیا فرستاده است.

اول هانسن تحلیلگر ساکسو بانک گفت: عرضه نفت در بازارهای جهانی در صورت افزایش تقاضا در چین محدودتر شود و قیمت را به اوج 100 دلار در هر بشکه می‌رساند. پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت برنت به محدوده 90 تا 100 دلار در هر بشکه بازگردد. همه‌چیز بستگی به شدت رکود اقتصادی پیش رو دارد.

روسیه سومین صنعت پالایشگاهی بزرگ دنیا را در اختیار دارد و ممنوعیت واردات محصولات نفتی آن توسط اتحادیه اروپا تأثیر قابل‌توجهی بر این صنعت خواهد گذاشت.

پیش‌بینی می‌شود حاشیه سوددهی پالایشگاه‌های روسیه در سال جاری میلادی کاهش یابد. زیرا مجبور هستند هزینه بیشتری به نفتکش‌ها برای صادرات پرداخت کنند. تخمین زده می‌شود تولید پالایشگاهی روسیه در 2023، 600 هزار بشکه در روز نسبت‌ به سال گذشته کاهش پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.