به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی با عنوان پایش بخش حقیقی اقتصاد ایران در شهریور بخش صنعت و معدن، اعلام کرد: اهمیت این شاخص بروز برای اقتصاد ایران که تحولات زیادی دارد بیشتر خواهد بود. زیرا بازخورد شوک‌های وارده به اقتصاد و واکنش‌ سیاست‌گذاران باید در تواتر کمتر از فصل مورد رصد قرار گیرد اما آمار رسمی بخش حقیقی به‌ صورت فصلی و با تأخیر ارائه می‌شود.

براساس این گزارش، فروش ۱۰ صنعت بورسی در ماه گذشته نسبت به ماه مشابه سال قبل، افزایش و پنج گروه دیگر کاهش داشت . در این میان صنایع ماشین‌ آلات و تجهیزات، تجهیزات برقی، خودرو، قطعات و خودرو و کاشی و سرامیک، دارای بیشترین سهم در افزایش شاخص فروش بودند اما صنایع دارو، لاستیک و پلاستیک، چوب و کاغذ و سیمان هم بیشترین سهم در کاهش این شاخص را بنام خود کردند.

همچنین در بررسی فروش شهریور به مرداد هم بیشترین سهم از آن صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات، تجهیزات برقی، خودرو و قطعات و غذایی و آشامیدنی به‌ جز قند و شکر و بیشترین سهم در کاهش نیز نصیب شرکت های کاشی و سرامیک و چوب و کاغذ شد.

شاخص فروش شرکت‌های معدنی حاضر در بورس هم نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۵۸.۶ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۵۰.۲ درصدی مواجه شده است.

میانگین شاخص قیمت ماهانه صنایع بورسی ۳.۱ درصد کاهش یافت و رشد نقطه به نقطه شاخص هم به ۴۰.۲ درصد رسید. میانگین سالانه شاخص قیمت هم ۵۴.۱ درصد بیشتر شد و شرکت های دارو و سایر کانی غیرفلزی هم بالاترین نرخ رشد ماهانه را داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.