در بازار گواهی سپرده در هفته منتهی به ۴ آذر بیش از ۱۵.۵ میلیون ورقه بهادار مبتنی بر کالا با ارزش بیش از ۵۶۰ میلیارد تومان دست به دست شد که از نظر حجمی ۳۴.۵ درصد و از نظر ارزشی ۵۲.۶ درصد افزایش را نشان می دهد. سکه از لحاظ ارزش معاملات و سیمان از لحاظ حجم معاملات، برتر از سایر دارایی ها، در مقام نخست ایستاد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از کالاخبر، ۱۵ میلیون و ۵۶۰ هزار و ۱۹۳ ورقه بهادار مبتنی بر کالا با ارزش بیش از ۵۶۰ میلیارد تومان در بازار گواهی سپرده کالایی در بورس کالا در هفته گذشته دست به دست شد. ارزش معاملات هفته منتهی به ۲۷ آبان نیز نزدیک ۶۴۵ میلیارد تومان برای ۱۱ میلیون و ۵۶۱ هزار و ۴۷۰ ورقه بهادار مبتنی بر کالا بود.

در جریان معاملات هفته گذشته، ۲ میلیون و ۹ هزار و ۲۰۰ اوراق گواهی سپرده سکه طلا در حالی دست به دست شد که این دارایی پایه ارزش بیش از ۳۳۱ میلیارد تومان را ثبت کرد.

اوراق مبتنی بر طلا با کسب سهم ۵۹ درصدی در ارزش معاملات، جایگاه نخست و با سهم ۱۳ درصدی در حجم معاملات، رتبه سوم بازار گواهی سپرده کالایی را پس از سیمان و زعفران از آن خود کرد.

سیمان با ثبت معامله ۸ میلیون و ۳۵۶ هزار گواهی سپرده، رتبه نخست را از نظر حجم از آن خود کرد و ارزش معاملات این دارایی نزدیک ۶.۳ میلیارد تومان شد. سهم این دارایی از حجم کل معاملات ۵۴ درصد بود و از لحاظ حجم در جایگاه نخست ایستاد.

در هفته منتهی به ۴ آذر، ۴ میلیون و ۵۰۲ هزار و ۲۷۷ گواهی سپرده زعفران نیز به ارزش بیش از ۱۵۲ میلیارد تومان دست به دست شد که این دارایی پایه، با سهم ۲۹ درصدی در حجم و ۲۷ درصدی در ارزش معاملات رتبه دوم را هم در حجم و هم در ارزش معاملات به خود اختصاص داد.

ارزش معاملات ۶۸۱ هزار و ۸۲۸ گواهی سپرده شیشه نیز به ۷۰ میلیارد تومان نزدیک شد و این دارایی توانست مقام سوم را از لحاظ ارزش بعد از سکه و زعفران از آن خود کند. این دارایی پایه، سهم ۱۳ درصدی را از لحاظ ارزش کل معاملات بدست آورد.

در هفته‌ای که گذشت معامله ۱۰ هزار و ۸۸۸ گواهی سپرده برنج به ارزش ۸۴۵ میلیون تومان در بازار مالی بورس کالای ایران نیز به ثبت رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.